Oma köögiviljaaed, kas võimatu missioon? 2.osa

Nagu lubatud sai, vaatame, millised võimalused köögivilja kasvatamiseks on juhul, kui isegi peenart kusagile teha ei ole. Sellisel juhul saab kogu aia paigutada erinevatesse anumatesse ja anumad omakorda rõdule-terrassile. Või väikse aia puhul, kus tahaks lihtsalt muru jätta, ka kunstipäraselt sobivasse kohta, konteinerite pluss on just mugav ümberpaigutamise võimalus. Konteiner-aed võib olla väga korralik

korralik konteineraed

või ka parajalt boheemlaslik ning taaskasutav

Boheemlase aed

Võimalusi piirab vaid fantaasia 🙂 Tõsi ta on, et saaki ei saa ehk nii palju, kui põllult, kuid see, mida ise kasvatad, maitseb kindlasti paremini kui Hollandi või Hispaania masstoodang. Mõeldes läbi oma pere vajadused ning pisut planeerides saab kindlasti suure osa kevad-sügisest toidulauast ise katta.

Üldine reegel on see, et mis kasvatab lehti (salatid), talub varju (k.a. põhjapoolne paigutus), kõik, mis õitseb ja viljub, vajab päikest. Päikeseline kasvukoht on ideaalne tomatile, paprikale, kurgile, porgandile, sibulale jne.

Kuna pottides-kastides on taimedel piiratud tingimused, tasub valida korralik istutusmuld, mis oleks paraja fraktsiooniga ja toitainerikas ning turgutada taimi aegajalt loodusliku väetisega, olgu selleks siis kompost või nõgeseleotis vms. Kõige olulisem on meeles pidada siiski seda, et potis kasvavad taimed sõltuvad otseselt Sinust ehk siis ära unusta neid kasta!

Kui horisontaalset pinda ei jagu, võib alati oma aia rajada ka…vertikaalselt 🙂

tõstetud rippaed

Sealjuures tagumisse ritta ei sobi mitte üksnes tomatid, vaid ka oad, herned, kurgid ja miks mitte kõrvitsad! Vertikaalne “aed” sobib väga kenasti ka rõdule (jah, tõsi ta on, et arvestada tuleks siis ka ümbritseva õhusaastega).

ürdiaed seinal

Kui on tutvusi osavnäppudega, siis see võib olla midagi sellist

vertikaalne aed

Ja kui pole, siis saab ka täitsa ilma hakkama 🙂

kile taaskasutus

Ja kui juba vahepeal jutt kõrvitsatele läks, siis ka neid on võimalik…mmm…pisut tavatult kasvatada 🙂

kõrvitsad õhus

Variante on lõputult, Printerest kubiseb fantastilistest ideedest ja kevad sammub üsna tasapisi. Mõnusat juurdlemist-kaalumist ja loomulikult teostamist! Proovi, kuidas tundub ja anna teada, jagame kogemusi kahtlejatega 😉