Valge vaikus

Või noh, tegelikult mitte eriti valge ega ka vaikne. November lipsas kiirelt käest, sest tegemist oli palju ja ressursse tegemiseks tavapärasest vähem. Küll aga on jõulukuu näitamas hetkel oma lahkemat palet, nii et täna saime esimesed kelgutiirud tehtud!

Aga mida tehakse maal detsembris, kui päevavalgust on napi kuue tunni jagu, saagid koristatud ja ilmad sellised, et enamikul päevadest ei ajaks hea peremees isegi koera välja? Igasugu asju tehakse 🙂 Peale selle, et kõik sulelised ja karvased igapäevaselt süüa nõuavad, jõuab ka muud. Jõulupärga punuda. Plaane teha. Ja potipõllundusega tegeleda. Jajust 🙂 Küürakat pidi ju ikka haud parandama.

Mida teete näiteks teie oma avokaado “kiviga”? Prügikasti? Jah, võib ka nii. Enamus teeb nii. Aga nagu ikka, alati võib ka teisiti. Näiteks nii.

avokaado idanemas

Vett tuleks vahetada/lisada iga päev või vähemalt üle päeva, st kivi poolest saati vees oleks. Kui kaua läheb aega? Tegelikult ei juhtu seal esiotsa midagi vapustavat ja ärevat. Istub teine seal topsis ja naudib puhast vett, mida hoolega vahetad. Päikest ka, kui meil seda ainult parasjagu pakkuda on. Kohati poeb juba kahtluski hinge, kas kogu üritusest midagi välja tuleb. Siiski-siiski, kolme (kehvemal juhul ka kuni kuue) nädala pärast tekib koore sisse pragu ja miski hakkab liikuma – ei olegi kõik veel metsas! Täpselt nii kaugele on ka minu tegelane jõudnud.

photo (13)

Järgnevate nädalate jooksul peaks pragu koores suurenema, ilmuvad lehekesed ning ka juured hakkavad alumisest vees olevast osast end välja sirutama. Ja siis tekib lehti juurde. Kogu protsess võtab laias laastus aega kolm kuud, võta või jäta. Kui taim on sirgunud ca 10-15 cm pikkuseks, on aeg ta veest mulda kolida.

Hetkel teeb natuke muret hallitus, mis kipub vee piirile tekkima, aga vahetan usinasti vett ja loodan parimat.

lehtedega avokaado

Kuidas avokaado taime eest hoolitseda? Avokaado on troopilise kliima taim ning armastab seetõttu nii valgust kui soojust ehk siis meie kliimas elab toas, valdavalt. Aga kui juhtub suvi Eestimaale sattuma, nii vähemalt +25, siis võib ta ka õue tuulevarjulisse kohta suvitama viia. Räägitakse, et 5-7 aastane taim peaks õitsema ja vilja kandma. Troopikas kindlasti, meie juures…no ma natuke kahtlen 🙂 Aga see ei olegi eesmärk.

Terve rida uusi projekte mõlgub ka meeles, aga nende tarbeks on vaja enne poest “toorainet” tuua 😉